Нові археологічні розвідки експедицією Національного заповідника «Замки Тернопілля» в 2019 році.
admin 12.04.19
Відповідно до Плану роботи Національного заповідника «Замки Тернопілля», науково-дослідницького відділу, щодо необхідності археологічних досліджень на території Тернопільської області, археологічною експедицією Національного заповідника «Замки Тернопілля» 3 та 4 квітня було проведено археологічні розвідки на території Збаразького району Тернопільської області. Обстеження проводились по маршруту - с. Стриївка - с. Травневе – с. Охримівці, узбережжям однойменного потічка Нетич, який впадає в р. Гнізна - ліву притоку Серету басейну Дністра.

Завдання досліджень здійснювались методом збору поверхневого підйомного матеріалу. Обстеження територій проведено з метою визначення стану раніше відкритих археологічних пам’яток, а також виявлення нових. Аналіз стану раніше виявлених пам'яток сприятиме подальшому їх збереженню та охороні, а це, в свою чергу, також сприятиме подальшому збереженню нововідкритих археологічних пам’яток.

В результаті досліджень отримано археологічний підйомний матеріал, що підтверджує наявність нових археологічних пам’яток в межах досліджуваних територій, а також матеріал, який локалізує їх чітке місце розташування та датування.

По причині великої території обстежень (майже 12 км вздовж потічка Нетич, не враховуючи планомірних обстежень), в ході досліджень, згідно загального маршруту с. Стриївка – с. Травневе – с. Охримівці Збаразького району Тернопільської області, досліджено ділянку у два етапи за двома маршрутами, а саме:

 Маршрут №1: с.Стриївка – с. Травневе – 3 квітня 2019 року.

 Маршрут №2: с. Травневе – с. Охримівці – 4 квітня 2019 року.

В межах маршруту №1, виявлено 4 об’єкти, а саме:

- Об’єкт І – Поселення черняхівської культури, локалізовано біля с.Стриївка Збаразького району;

- Об’єкт ІІ – підйомний матеріал у вигляді фрагментів кераміки та фрагмент жорнового абразивного круга II-VI ст., локалізовано на південь від с. Стриївка, в урочищі «Числичка»;

- Об’єкт ІІІ - підйомний матеріал у вигляді фрагментів кераміки XVI-XVIIII ст., локалізовано на південний захід від с. Стриївка;

- Об’єкт IV - підйомний матеріал у вигляді крем’яних відщепів та фрагментів кераміки, локалізовано на схід від с. Травневе, на правому південному схилі берега потічка Нетич.

В межах маршруту №2, виявлено 1 об’єкт, а саме:

- Об’єкт V - підйомний матеріал у вигляді фрагментів товстостінної ліпної кераміки, крем’яні відщепи, відбійник, кам’яний молот з характерним боковим свердленням, локалізовано на північний схід від с. Охримівці, на правому південному схилі берега потічка Нетич, притоки річки Гнізна;

Виявлення та локалізація місць пам'яток, сприятиме подальшому висвітленню історії краю та проведенню подальших необхідних пам’яткоохоронних досліджень. Консерваційно-реставраційні роботи зібраного матеріалу проводитимуться силами Національного заповідника "Замки Тернопілля". Отриманий матеріал сприятиме створенню цілісної картини археологічних культур, існуючих на території Тернопільщини.