Замок у Золотому Потоці

Історія замку у Золотому Потоці відноситься до початку ХVIІ ст. Відомо, що тоді, в 1601 р. польський король Зиґмунд ІІІ надає Магдебурзьке право місту і наказує воєводі Брацлавському Стефану Потоцькому укріпити його оборонними мурами, щоб захистити жителів і приїжджих (в основному купців) від можливих нападників.

Теребовлянський замок

Першим укріпленим замком була дерев’яна фортеця. Саме з нею пов’язані імена теребовлянського князя Василька, якого в 1097 р. підступно захопив і осліпив київський князь Святослав Ізяславович. В 1241 р. теребовлянський замок, як і десятки інших галицьких фортець, вщент зруйнували війська Батия. З 1349 р. місто і замок в складі польського королівства і фортеця, як його форпост починає перебудовуватися і впорядковуватися.

Замок у Скалі-Подільській

Правдоподібно, саме поселення виникло разом з будівництвом замкового комплексу, який виник на початку ХІІІ століття через необхідність оборони від нашестя монголо-татар. Ці дерев’яні споруди кілька разів були знищені татарами, але саме на їх місці литовські князі Корятовичі, які володіли Поділлям з 1331 р., змурували новий замок.

Микулинецький замок

Микулинецький замок впродовж віків був центральною спорудою древнього міста Микулин. Першою спорудою на берегах Серету був дерев’яний замок, під стінами якого неодноразово відбувалися сутички з численними завойовниками. З кінця ХVІ століття підвищується роль поселення в обороні навколишніх теренів від постійних нападів кримських татар і будується новий замок.