Як вибрати стремянку? Всі плюси і мінуси різних типів сходів

stremynka1

На приватній ділянці, біля власного будинку чи дачі завжди знайдеться робота, для виконання якої необхідно стати на певне підвищення. Тобто, це ті роботи, які ми з висоти власного зросту не виконаємо ніяк. Найкраще пристосування для роботи на висоті – стремянка або драбина. Ці пристрої винайдені сотні років тому, і з того часу зовнішньо змінились мало. Ми маємо ті ж дві вертикальні перекладини і щаблі між ними. Але функціональність драбини, безпека роботи на ній сьогодні доведені до досконалості. Тому більш зручного пристосування для проведення ремонтних чи монтажних робіт на висоті годі й шукати.

В залежності від сфери використання, цей пристрій може бути промисловим або побутовим. В першому випадку драбина використовується професіоналами, вона може бути вузькоспеціалізованою або універсальною.

А от в побуті драбину найчастіше використовують для ремонтних робіт. Сюди входить фарбування і облаштування даху, фасаду, побілки стін, встановлення вікон, дверей. Стрем’янка і драбина актуальні і для простих домашніх робіт (прибирання шафи або іншої конструкції, чіпляння люстри, штор, картин) і для складніших.

Хороша і надійна драбина також знадобиться, якщо у вас на прибудинковій території трапиться якась непередбачувана ситуація.

Види драбини

Драбин існує дуже багато видів, основні із них можуть бути:

  • Приставними.
  • Розкладними, А-подібними або опорними (цей тип часто називають стремянки).
  • Телескопічними (розсувними по висоті).
  • У вигляді трансформерів.

Для приставних трапів потрібна опора, частіше за все в цій ролі виступає стіна. Плюси такої драбини – простота використання, мобільність (її можна в будь-який час приставити до стіни та виконати певний вид робіт) та довготривалий термін служби. Але використовуючи цей вид драбини для догляду за прибудинковою територією, потрібно врахувати, що вона не призначена для великого навантаження, тому важке обладнання на ній не варто піднімати. З її допомогою можна пофарбувати або побілити дім, вилізти на дах, використати для збору фруктів.

Опорна драбина або стремянка, може бути двох видів – одностороння (сходинки лише з однієї сторони) або двостороння (щаблі з обох сторін). Така драбина дуже зручна, надійна, стоїть за рахунок власної конструкції, підпирання не потребує. Часто має площадку зверху для комфортного використання, гаки для підвішування відер з фарбою, пристосування для інструментів. Використовується як для робіт всередині будинку, так і для зовнішніх ремонтних робіт або для догляду за садом (збирання плодів, обрізання гілок на деревах). Частіше за все такі конструкції виконують з металу (сталі або алюмінію), тому вони міцні, стійкі, вантажопід’ємність складає до 150 кг.

Телескопічний вид драбини має невелику вагу. Такі драбини виготовляють з алюмінію, тому вони чудово підходять як для професійного, так і для побутового використання. Телескопічна драбина багатофункціональна. Висота складає від 2,6 до 5 метрів, висоту можна в будь-який момент відрегулювати. Розмір сходів оптимальний, максимальна вага складає 150 кг.

Драбина-трансформер – універсальний інструмент, виготовлений з металу або алюмінію. З неї за кілька хвилин можна сформувати приставний трап, двосторонню стремянку, помост для ремонтних робіт. В залежності, скільки вона має секцій, може бути дво- трисекційною або чотирисекційною.

Критерії вибору

При виборі драбини потрібно враховувати такі параметри:

  • максимально допустиме навантаження;
  • матеріал виконання;
  • висота сходів;
  • тип конструкції;
  • стандарти якості;
  • система безпеки;
  • додаткові функції.

Ціна пристрою залежить від матеріалу виготовлення, відомості бренду, розміру сходинок, функціональності, оснащення.

Навантаження

Перед покупкою драбини потрібно в першу чергу визначити, для чого саме вона потрібна. Якщо, щоб просто вилізти на висоту для фарбування або прибирання, достатньо буде найпростішої, приставної стремянки. Це побутовий клас, який не витримує великого навантаження. Якщо потрібно провести інший вид ремонтних робіт, який потребує підняття на висоту важкого обладнання, варто зосередити свою увагу на телескопічних драбинах або трансформерах.

Матеріал виготовлення

Драбина, в залежності від матеріалу виготовлення, може бути:

  • дерев’яною;
  • алюмінієвою;
  • сталевою;
  • склопластиковою.

Дерев’яна драбина легка, екологічна, має привабливий зовнішній вигляд, використовується для вирішення невеликих, побутових проблем.

Найбільш популярним видом є алюмінієва драбина, оскільки вона не піддається корозії та має більш тривалий термін використання. Саме тому алюміній частіше за все використовуються у виготовленні драбин. Цей метал має найбільше плюсів: легкість, міцність, можливість витримати велике навантаження. Алюмінієві сходи можна запросто переносити з одного місця на інше.

Сталеві сходи або драбини міцніші за дерев’яні аналоги, але більш важкі. Сталевий тип драбин більш стійкий, надійний. Оскільки цей матеріал часто піддається корозії, за виробом потрібно більш ретельніше доглядати.

Склопластикові драбини коштують найдорожче з усіх видів драбин. Склопластикові драбини ще називають діелектричними, такі висотні пристосування застосовуються для електромонтажних робіт.

Робоча висота

Робоча висота – це не лише висота сходинок, а й середній зріст людини, яка працює на третій сходинці. Якщо драбина потрібна для проведення ремонтних робіт на відкритій території, то краще обрати стремянку з запасом висоти. Для робіт в приміщенні краще обирати таку драбину, висота якої дозволить комфортно працювати, буде добре вписуватися в загальний об’єм приміщення. Але при роботі, для дотримання безпеки, краще стояти на третій сходинці.

Тип конструкції

По типу конструкції драбина ділиться на два види: одностороння та двостороння. В односторонній драбині сходинки розміщені лише з однієї сторони, в двосторонній – з обох боків.

Двосторонній тип сходів – шарнірний, оснащений додатковими секціями. Це більш універсальний вид драбини, використовується, якщо для проведення ремонтних робіт потрібно дві людини.

В залежності від кількості секцій, драбини можуть бути односекційними, двосекційними, трисекційними. Також є універсальні стремянки, які можуть бути як двосекційними, так і трисекційними, та трансформер, яка за рахунок шарнірних з’єднань може використовуватися як двостороння, приставна Г-подібної форми.

Стандарти

Згідно стандартів європейської якості усі драбини поділені на три класи:

  1. Class Максимально допустиме навантаження складає 130 кг, статичне навантаження складає 175 кг. Відноситься до промислового класу.
  2. Class EN131 – допустиме навантаження складає 115 кг, статичне – 150, відноситься до комерційного класу.
  3. Class III – побутовий клас, витримує не більше 95 кг, статичне навантаження складає 125 кг.

Існують також британські стандарти якості, які позначають драбини в залежності від матеріалу їх виготовлення. Стандарт BS 1129:1990 – драбини дерев’яні, BS 2037:1994 – алюмінієві та сталеві види, BS EN 131:1993 позначають дерев’яні та алюмінієві види стремянок.

Система безпеки

Перш, ніж використовувати драбину, потрібно потурбуватися про власну безпеку. Для початку потрібно перевірити якість з’єднань та з’єднувальних деталей, надійність опресовування, зварного шву, гвинтових з’єднань. Якщо секції з’єднані замками шарнірного типу, потрібно також перевірити їх рухомість та надійність фіксації в робочому положенні.

Сходинки повинні бути рифленими, забезпечувати максимальне зчеплення зі взуттям майстра. Конструкція кріплення повинна бути надійною, щоб не прокручувалась під навантаженням. Щоб конструкція була більш стійкою, можна використати спеціальні ребра жорсткості. І наостанок – драбину потрібно ставити на рівну, стійку поверхню, щоб вона не хиталася під час роботи.

Додаткові функції

До додаткових функцій належить запасна перекладина, якщо це драбина-трансформер. Також сюди відносимо оснащення різноманітними поличками для інструментів, ключів, дрібних деталей.