Що таке стабілізатор напруги і чому він так необхідний?

stab1

Якщо у вас ніколи не виникала потреба виміряти напругу в своїй мережі, ви щаслива людина. У вас хороша електромережа, стабільне живлення, а вольтаж не відхиляється від бажаних 220 Вольт. Ну, можливо, він коливається і іноді опускається до 200 Вольт, але це непомітно і ніяких проблем не створює.

З якими проблемами в електромережі стикаються користувачі

А от коли напруга падає до 170-180 Вольт, або й ще нижче (буває і 150В), це вже ситуація патова. Найчастіше таке падіння відбувається в моменти так званого «пікового» навантаження. Це в ті години, коли починається  підвищене споживання електроенергії.

До стандартних «піків» відносяться вечірні години, після робочий час, коли всі приходять додому, включають електроприлади, і навантаження на мережу відразу зростає в сотні разів більше.

Досить відчутно понижується напруга і взимку, адже активно включається обігрів приміщень тенами чи нагрівальними приладами. Це погано тим, що при дуже низькій напрузі чутливі електронні прилади взагалі відмовляються працювати, побутова техніка дає збої, та навіть звичайні лампочки і ті тьмяніють.

Ще одна проблема – посаджена або слабка мережа Вона взагалі демонструє таке небезпечне явище, як перепади напруги. Тобто стрибки – від підвищення до пониження. Причин для такої поведінки електромережі може бути безліч: погані погодні умови, віддалене проживання (зокрема, далеко  від трансформаторної станції), аварійні ситуації. Перепад напруги має вкрай негативні наслідки, аж до виходу з ладу електричних приладів.

Щоб електроніка та інше обладнання, яке працює за рахунок електроенергії були захищені, потрібно придбати стабілізатор напруги.

Цей прилад актуальний не лише для комп’ютерного обладнання і побутової техніки. Останнім часом він набуває популярності і серед дачників, власників присадибних ділянок. Адже така садова техніка, як електрична газонокосарка, подрібнювач садових відходів, снігоприбирач, чи електрокультиватор, працює від розетки 220 Вольт і теж потребує стабільного живлення.

Як працює стабілізатор напруги

Основна функція пристрою – стабілізація та підтримання напруги на потрібному рівні. Цей показник 220 Вольт. Залежно від точності стабілізації напруга може коливатися. Похибка може бути в районі від 3% (найточніші стабілізатори) до 10% від номінального значення.

Тобто, стабілізатор – це вирівнювач. Принцип роботи його доволі простий. Заключається він в тому, що стабілізатор під’єднують до нестабільної електричної мережі, а обладнання, якому потрібен захист від перепаду, підключається відповідно до самого пристрою.

Якщо стабілізатор не в силі вирівняти показник, то він знеструмлює техніку, якщо під час роботи напруга в мережі перевищить діапазон 150-250 Вольт.

Таким чином і створюється «захисний купол» для ваших електроприладів. Він є вкрай необхідний для найчутливішої техніки (комп’ютерів, модемів, блока запуску газового котла і т.д.), для побутових приладів (холодильника, телевізора), а також для садових інструментів, які використовуються на дачі чи прибудинковій території (електротримера, газонокосарки, пилки, садового подрібнювача і т.д.)

Види стабілізаторів

Для обладнання, яке використовують для догляду за садом та присадибною ділянкою, часто використовують окремий, переносний стабілізатор. Це недорого, зручно. Крім того, дозволяє працювати з тим інструментом, який потрібний і важливий на даний момент.

Також є стаціонарні види приладів, їх потужності вистачить, щоб  захистити увесь будинок або офіс. Тобто вирівняти напругу для всього електричного обладнання, яке знаходяться в приміщенні, захистити техніку від перепадів.

Також розрізняють:

  1. Релейний вид стабілізаторів. Рівень коефіцієнту корисної дії (ККД) становить 97-99%. Пристрій має швидке та зручне регулювання напруги, стійкий до перевантажень, може працювати в великому діапазоні температур, без проблем працює навіть коли в мережі зовсім немає напруги. Даний вид пристрою забезпечує надійний захист при короткому замиканні. До переваг також відноситься низький рівень шуму під час роботи. Але варто зазначити, що даний вид пристрою змінює напругу поетапно.
  2. Семісторний стабілізатор. Його основна перевага – точність регулювання та висока якість захисту від перепаду напруги. Обираючи семісторні стабілізатори для садового електрообладнання або побутової техніки, варто зазначити, що потрібен запас потужності. ККД становить 96-98%.
  3. Сервопривідний тип обладнання. Напруга регулюється плавно, але при цьому втрачають близько 50% потужності стабілізації. Обладнання має рухомі деталі, тому надійність захисту трохи знижується. Якщо підключити багато приладів, він не витримає перевантаження. Тому цей вид стабілізатора чудово підійде для стабілізації напруги газонокосарки, електричного культиватора, пили та інше. ККД становить 97-99%.
  4. Ферорезонансний вид стабілізатора. Його краще не використовувати для стабілізації напруги потужного електричного садового обладнання або побутової офісної техніки. У нього малий діапазон регулювання. Хоча для побутової косарки або невеликої пили його потужності вистачить, головне – не допустити перевантаження та роботи на холостому ходу.

При виборі стабілізатора потрібно в першу чергу звертати увагу не на дизайн, а на параметри електричної мережі та технічні характеристики самого стабілізатора.

Критерії вибору

Основні критерії вибору – потужність стабілізатора та навантаження, яке залежить від потужності приладів, підключених до стабілізуючого приладу. Обираючи локальний тип (для окремого приладу, наприклад, косарки), потрібно звертати увагу на потужність лише одного приладу, але в стабілізаторі має бути запас потужності.

Для стабілізатора стаціонарного типу (має велику потужність, забезпечує стабільну напругу усіх приладів в офісі або будинку) потрібно при виборі враховувати декілька нюансів:

  1. Вхідна напруга. Для початку потрібно визначити, як часто та до якого значення скаче напруга. Якщо вона опускається нижче 150 та піднімається вище 270 Вольт всього за декілька хвилин, потрібно обирати стабілізатор з робочою напругою 120-260 Вольт.
  2. Потужність стабілізатора. Щоб визначити, яка потужність має бути у стабілізатора, потрібно приблизно визначити, які прилади будуть підключені до обладнання, підрахувати їх загальну потужність, але обрати пристрій з запасом потужності.
  3. Тип обладнання. Перед тим, як обрати, потрібно визначити, один чи одразу декілька приладів будуть споживати електроенергію та будуть захищені. Для стаціонарної мережі краще за все підійдуть релейні та семісторні стабілізатори. Для електрокосарки, культиватора вибір залежить від потужності. Для приладів побутового класу підійде сервопривідний стабілізатор, для більш потужного обладнання – релейний.

Надійність стабілізатора і його термін служби залежить від виробника. Адже він відповідає за якість матеріалів і збірки механізмів. Тому потрібно обирати перевіреного, відомого виробника, котрий користується великою популярністю серед покупців та має багато позитивних відгуків.